Yabancı Yatırımcı İçin Türkiye’de Konut Yatırımı Hala Bir Seçenek mi?

Türk konut satışlarında yılın ilk 3 ayı, geçen seneye
nazaran % 10 daha yüksek gerçekleşti. Emlak Konut’un başarılı kampanyalarının bu rakamlara önemli bir katkıda bulunduğunu göz önünde bulundurmak gerekiyor. Ancak yabancıya satışlar, TÜİK’in Mart 2017 verilerine göre geçen yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında biraz daha az (%1,1) gerçekleşti.

Yabancı yatırımcının referandum sonucunu beklediğini bu nedenle alımlarını ertelediklerini biliyoruz. Belirsizliğin sona ermesi ile önümüzdeki dönemde yabancıya yapılan satışların artacağını öngörebiliriz.
Peki, neden yabancı yatırımcı Türkiye’yi tercih ediyor? Sağlanan vergi kolaylıkları mı, TL’nin dolar karşısında değer kaybetmesi mi, bölgesel çekim unsuru olması mı?  Doğal güzellikleri mi? Bu sorulara birçok dinamiği içeren sorular eklenebilir. Ancak yabancılarla konuştuğumuzda sorunun cevabı son derece açık ve net! Türkiye her şeye rağmen hala bir istikrarlı ve güvenli bir ülke. Güçlü bankacılık ve finansal sistemin yanında siyasi istikrarda yabancı yatırımcıyı cezbediyor.  TÜİK’in açıkladığı rapordaki alıcıların ülke uyruklarına baktığımızda ilk 10 ülke arasında Irak, Afganistan, Filistin ve Yemen gibi hala ekonomik ve politik istikrarın olmadığı ülkeler dikkatimizi çekmektedir. Aşağıda tam tabloyu görebilirsiniz.Devamı için tıklayınız.